A várandósság során jelentkező hormonváltozások a fogakra és a fogínyre is hatással vannak. Ezért a várandósság alatt a fogágybetegség a leggyakrabban jelentkező probléma. Rendkívül fontos a fogászati kontroll, mert a fogorvos a legapróbb változásokat is észreveszi, és könnyedén kezelni tudja. Az orvostudománynak köszönhetően az ínybetegségek egyszerűen gyógyíthatók, ezért a kisbabát tervező nőknek és a kismamáknak sincs oka az aggodalomra. A szájüregi gyulladások kezelésének módja a fogkőeltávolítás 3-4 havonta, a babavárást megelőzően is. Ez a szájhigiéniai kezelés teljesen biztonságos. A terhesség 2. trimeszterétől kezdve más kezelések is biztonsággal elvégezhetőek: zárt kürett (mélytisztítás), fogtömés, gyökérkezelés gyógyszeres zárással, és nagyon szükséges esetben foghúzás is. A kezeléseket megelőzően azonban a fogorvos konzultál a páciens szülész-nőgyógyászával.
Milyen beavatkozások mikor végezhetőek
Az első trimesztert nagyon aktív fejlődés jellemzi, ilyenkor a legnagyobb a vetélés kockázata is. Ilyenkor elsősorban a szájhigiéniát kell fenntartani, szükséges esetben ultrahangos fogkőleszedéssel segíthetünk a dolgon. Ezen kívül csak sürgősségi beavatkozásokat végzünk nagyon indokolt esetben.
A második trimeszter és a harmadik trimeszter elején már biztonságosan végezhető néhány kezelés. A szuvas fogak tömése, tasak tisztítás, terhességi ínymegnagyobbodás kezelése, foghúzás. A terhesség végéhez közeledve már csak nagyon indokolt esetben szabad komolyabb fogászati beavatkozásokat elvégezni.
Fogászati röntgen terhesség alatt:
Az első trimeszterben lehetőség szerint kerülendő bármilyen röntgenfelvétel. A fogászati kisröntgen a terhesség második és harmadik trimesztere alatt már nem okoz veszélyt. Ezek a berendezések ugyanis jóval kevesebb sugárzással működnek és a magzatot pedig egy ólomkötény védi.
Fájdalomcsillapítás terhesség alatt:
A legtöbb fájdalomcsillapító gyógyszer nem szedhető terhesség alatt. A legtöbb esetben a kismama biztonsággal alkalmazhatja fájdalomcsillapításként a Rubophent és Panadolt, azonban ezek használata előtt is szükséges konzultálni az orvosunkkal!
Kismama fogápolás
Az első és legfontosabb, hogy ha lehetősége van a kismamának, akkor még a babatervezés előtt látogasson el egy fogászati szűrővizsgálatra. Így, ha a kezelőorvos bármilyen elváltozást vesz észre, akkor egyszerűen tudja azokat kezelni.
A várandósság alatt fokozottan figyeljünk a szájápolásra, használjunk puhább fogkefét és fogselymet vagy fogköztisztító kefét. Fogkefénket kéthavonta cseréljük le. Érdemes ilyenkor ellátogatni egy fogászati tanácsadásra, ahol 30 perc alatt könnyen elsajátítható az eszközök helyes használata.